Neobvyklý pohled jak z akčního filmu se po dva dny nabízel všem, kteří se dívali směrem ke komínu Teplárny Trmice. Z vrcholu této 220 metrů vysoké a ve vrcholové koruně 5,3 metru široké stavby byly za asistence vrtulníku evakuovány zraněné osoby. Jednalo se o cvičení leteckých záchranářů střediska Letecké záchranné služby v Ústí nad Labem.
Výcvik simuloval evakuaci občanů nebo pracovníků postižených náhlým zhoršením zdraví nebo úrazem z výškové budovy či komína. Teplárna Trmice ze Skupiny ČEZ vyšla žádosti leteckých záchranářů o využítí komína vstříc již opakovaně. „Tato cvičení jsou podstatná i pro nás, sice se jedná o záložní komín, který slouží především pro najíždění a stabilizaci kotlů, nicméně i na něj se leze z důvodů revize zařízení či diagnostiky,“ vysvětluje Miroslav Svoboda, vedoucí odboru řízení provozu Trmice.
Pohled z ochozu druheho teplárenského komína, z výšky cca 220 metrů.
Zajištění prostoru pod komínem hasiči z Teplárny Trmice.
Stejný scénář jako při cvičení před třemi lety se opakoval i letos. Ještě před samotným příletem vrtulníku zabezpečili členové Hasičského záchranného sboru Teplárny Trmice ochranný prostor pod komínem. Následně pak v rámci cvičení přiletěl vrtulník se dvěma záchranáři. První slanil na horní ochoz, kde se zajistil proti pádu, druhý slanil za ním. Vrtulník se od komína vzdálil a zůstal v blízkém vizuálním kontaktu ve výšce okolo 230 metrů nad terénem. Na pokyn záchranářů vrtulník zase přiletěl a s pomocí podvěsového lana evakuoval jak záchranáře, tak figuranta (zraněného) do bezpečí – na plochu na břehu jezera Milada v Chabařovicích. Postup se opakoval po oba dny do vystřídání všech záchranářů.
Slanění záchranáře na 220 metrů vysoký komín Teplárny Trmice.
Zajišťování proti pádu a příprava na evakuaci ve 220 metrech nad terénem.
Evakuace z komína na Miladu. Foto: archiv ČEZ
Výcviku se účastnilo na tři desítky záchranářů, hasičů i pracovníků horské služby. „Děkujeme vedení teplárny za umožnění výcviku na komíně a věříme, že se tato možnost evakuace stane prospěšnou nejen na tomto pracovišti, ale i na podobném typu staveb obecně. Zároveň je však naším přáním, aby tato možnost a její secvičení zůstalo pouze preventivní připravou,“ říká Jan Bubla, vedoucí záchranář Letecké záchranné služby Ústí nad Labem.