REKLAMA

EON airbrno mobilita ikonaVITO E-CELL, smart fortwo ed, E.ON e-max 90´S a HUGO BIKE není zašifrovaný nápis, ale dopravní prostředky, které jsou od dnešního dne zapůjčeny na jeden rok pro potřeby zaměstnanců letiště v Brně-Tuřanech. Spolupráce společností E.ON a LETIŠTĚ BRNO začala již v roce 2011, kdy byla zprovozněna v areálu letiště veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily. Jako bonus zde mohou zájemci dobíjet svá vozidla na elektrický pohon zcela zdarma.

Také od té doby se v areálu letiště jezdilo dvěma zapůjčenými elektroskútry. Po dobrých zkušenostech z provozu jsou již součástí vozového parku na letišti. Dnes k nim přibyly další ekologické dopravní prostředky poháněné výhradně elektřinou. Dodávkový vůz Mercedes-Benz VITO E-CELL, smart fortwo ed, dva elektroskútry E.ON e-max 90´S a elektrokoloběžka HUGO BIKE. 

REKLAMA

Obě společnosti spojuje jedno, a to zájem o problematiku životního prostředí a hledání způsobů jak přispívat k jeho ochraně. Jakou cestou se vydala energetická společnost E.ON, nám vysvětluje Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG: „oblast úspor energie a využití alternativních zdrojů jsou součástí dlouhodobé strategie naší společnosti. Podpora vozidel s ekologickým pohonem znamená i snížení závislosti na ropě. S tím souvisí propagace elektromobility a především využívání elektrovozidel v praktickém dennodenním provozu u reálných zákazníků, dále například rozšíření odpovídajících struktur čerpacích stanic na CNG (stlačený zemní plyn). Pokud budou stanice dostupné široké veřejnosti, bude motivace kupovat tyto vozy. Přeji hodně ujetých kilometrů bez nehody s nulovými lokálními emisemi.“

Pro brněnské letiště byl koncept elektromobility od začátku velkou výzvou. Bu-doucnost provozu se neobejde bez radikálních změn v dopravě, ať již hromadné či osobní. Jednou z cest, jak částečně eliminovat negativní dopady dopravy na kvalitu života, je hledání nových řešení – např. využívání elektřiny místo spalování benzinu či nafty. „Všechny zapůjčené dopravní prostředky splňují naše představy. Přínosem je jednoduchá manipulace a operativnost v rámci našeho areálu. Zaměstnanci ocenili snadnou obsluhu, údržbu a minimální hlučnost. Elektromobilita je rozhodně tou správnou cestou, kterou bychom se v rámci provozu letiště chtěli do budoucna vydat,“ uvedl předseda představenstva Letiště Brno a.s. Jiří Filip

Cestující veřejnost bude mít navíc možnost vyzkoušet si elektromobilitu na vlastní kůži. V autopůjčovně Sixt, která se nachází v příletové hale brněnského letiště již déle než deset let, je od roku 2013 zájemcům k dispozici elektromobil smart ed k zapůjčení pro jejich cesty po Brně či do okolí. „Autopůjčovna Sixt elektrovozy přistaví i k vám do firmy, abyste využívali tichou jízdu a s minimálními náklady,“ říká Petr Kosmák, předseda dozorčí rady autopůjčovny Sixt.

Společnost E.ON v současné době provozuje flotilu elektromobilů v České republice, má jich celkem 26. Kromě dodávkového vozu Mercedes-Benz Vito E-CELL zahrnuje vozový park dalších 25 elektromobilů smart fortwo ed, které jsou ve většině případů zapůjčovány k ročnímu zkušebnímu provozu. Jezdí s nimi např. Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, pražská ZOO či humanitární organizace ADRA nebo nadace VIZE 97.

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největší soukromý posky-tovatel energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,2 milionu zákazní-ků, a tím má asi 20% podíl na trhu. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou distribuční sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činní ca. 5,5 %.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

 

REKLAMA