REKLAMA

První akce v břeclavském kině Koruna po letních opravách byla poněkud netradiční. Nepromítal se zde žádný film o superhrdinech ani nebyly k vidění žádné nákladné filmové triky. Skutečné hrdinství ale přítomno bylo.

Československá obec legionářská tam v rámci připomenutí 100. výročí narození plukovníka Vladimíra Kowače posledního srpna uspořádala koncert folkové skupiny Přístav a výstavu o československých letcích RAF ve Velké Británii v období II. světové války, kterou připravil Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF. Nechyběla ani ukázka dobové výstroje.

REKLAMA

ste vyroci narozeni vladimira kowace oslava breclav WEB MESTA

Foto zdroj: web města

František Trávníček při zahájení výstavy připomněl životní osudy Starobřeclavana Vladimíra Kowače, který byl účastníkem československého zahraničního odboje během II. světové války. Po okupaci Československa odešel do Polska a pak do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. V červnu 1940 byl evakuován do V. Británie, kde nastoupil ke 311. čs. bombardovací peruti a absolvoval výcvik na předního palubního střelce. V posádce J. Bernáta se pak účastnil nočních náletů na cíle v okupované Evropě. V roce 1942 absolvoval pilotní výcvik v Anglii a v Kanadě, po němž nastoupil ke 312. čs. stíhací peruti na letounech Spitfire. Po válce sloužil na Letecké akademii v Hradci Králové, v roce 1949 byl vyhozen komunistickým velením z armády.

Zdroj: web města Břeclavi

REKLAMA