REKLAMA
REKLAMA

Ministerstvo kultury ČR prohlásilo na žádost města Blanska pomník s názvem „Hrdinům od Zborova“ za kulturní památku. Pomník „Zborováka“, jak jej nazývají místní, se nachází od roku 1947 v městském parku u nábřeží řeky Svitavy při ulici Sv. Čecha.

 

REKLAMA

Autorem 177 cm vysoké litinové plastiky ruského legionáře z roku 1933 je sochař Karel Babka (1880–1953), přímý účastník bitvy u Zborova v řadách vznikající československé armády a výrazný představitel okruhu tzv. legionářských výtvarníků. Postava vojáka odhodlaně vykročeného k boji v charakteristické výstroji ruské „carské“ armády byla odlita v místních blanenských železárnách, a to ve třech známých exemplářích. Následkem pohnutých událostí druhé světové války se do současnosti dochovala však pouze litinová blanenská plastika. První bronzová plastika, určená pro Roztylské náměstí v Praze–Spořilově, byla v roce 1940 roztavena, druhá, pro haličský Osovec, byla s největší pravděpodobností rovněž zničena.

Socha byla v blanenských železárnách v roce 1933, za okupace uschována a po osvobození umístěna v sále sokolovny. Na dnešním místě byl pomník odhalen 13. července 1947 na počest 30. výročí bitvy u Zborova. V rámci oslav 90. výročí bitvy roce 2007 byl na sochu legionáře doinstalován tzv. tulejový bodák. Výrazným prvkem blanenského pomníku, jehož socha zároveň upomíná na pokračování zdejší slavné tradice výroby umělecké litiny ve 20. století, je také dobový architektonizovaný podstavec působivě kombinující hladké plochy leštěné žuly s masivními hrubě opracovanými bosami.

REKLAMA