REKLAMA

Václav Kolář v uplynulém týdnu obhájil titul mistra světa v biketrialu. Na kamenitém terénu v katalánském městečku Pujalt o jeho triumfu rozhodly dva závody, které vyhrál, a získal tak další zlatou medaili. Pro devítinásobného mistra světa je to již čtvrtý titul mezi absolutní biketrialovou špičkou v kategorii Elite.

Španělsko je kolébkou biketrialu, a proto pravidelně hostí mistrovství světa. Letošní šampionát se skládal ze dvou soutěží, kdy jezdci museli v 35stupňových letních vedrech absolvovat dvě kola po deseti úsecích v obou závodech.

REKLAMA

V tom prvním byly úseky tvořeny z balvanů, dřevěných cívek a prašných kopců s pohyblivými kameny či kmeny stromů. Václav Kolář se s tímto terénem i horkem vypořádal nejlépe a v prvním závodě zvítězil se sedmadvaceti trestnými body před Španělem Raulem Gutierrezem, který dojel do cíle se čtyřiceti trestnými body. Na třetím místě se umístil Číňan Zhao Xuan s pětačtyřiceti trestnými body.

biketrial vaclav kolar obhajil titul mistra BLANSKO 1

biketrial vaclav kolar obhajil titul mistra BLANSKO 2

Foto: archiv Václava Koláře

Pro druhý závod organizátoři zčásti využili prostředí místního kamenného lomu. Šestadvacetiletý Kolář si tentokrát zajistil vítězství už tři kontrolní úseky před jeho koncem, tudíž mohl poslední uměle vytvořené sekce v centru města doslova jet pro přítomné diváky a fanoušky.

Kolář s osmadvaceti trestnými body zvítězil před čínským Zhao Xuan s šestatřiceti trestnými body a domácím Armand Molla se sedmatřiceti trestnými body. V celkovém součtu po dvou závodech se jezdci v kategorii Elite umístili následovně: mistr světa Václav Kolář, vicemistr světa Zhao Xuan, druhý vicemistr světa Raul Gutierrez.

„Letošní mistrovství bylo díky dlouhým sekcím v šíleném horku náročné. Jsem moc rád, že se mi i letos zadařilo a oba závody jsem zakončil s náskokem,“ řekl spokojený Kolář. K úspěchu mu pomohla celoroční příprava i soustředění v kolébce biketrialu. „Před šampionátem jsem byl opět měsíc ve Španělsku, kde jsme poctivě trénovali s konkurentem a za léta ježdění i kamarádem, Španělem Raulem Gutierrezem. To mě letos hodně dostalo do formy,“ dodal.

Ač by se to dle výsledků mohlo zdát, sezóna pro Koláře ještě rozhodně nekončí. „Nyní mě čeká řada exhibičních vystoupení, světové poháry v Barceloně či Antverpách a také další mistrovství světa, tentokrát pod federací UCI v Číně,“ prozradil.

Na dovolenou se mladý biketrialista dostane až koncem roku, a to opět s kolem. „Po sezóně se plánuji vrátit na jih Evropy a natočit video ve street trialu,“ směje se devítinásobný mistr světa ve skákání na kole.

Zdroj: web města Blansko

REKLAMA