REKLAMA

sberny_dvurTéměř šestnáctimiliónovou dotaci získalo město Strakonice na vybudování nového sběrného dvora v lokalitě Kání vrch. Ten by měl být první částí budoucího odpadového centra. Druhým krokem bude stavba kompostárny.

O dotaci na toto zařízení se chystá město Strakonice žádat. Ta by měla překročit 30 miliónů korun. Kapacita kompostárny je vyprojektována na 4 – 5 tisíc tun bioodpadu s tím, že ji bude možné v příštích letech případně rozšířit osazením dalšího technologického celku. V rámci přípravných prací odbor životního prostředí Městského úřadu ve Strakonicích evidoval více než rok objem vyprodukovaného biologicky rozložitelného odpadu ve městě. Součástí těchto průzkumů byl také pilotní projekt nakládání s bioodpady zaměřený na domácnosti, který sledoval ochotu občanů v různých lokalitách města tento druh odpadu třídit, tedy především odpadu z kuchyní a ze zahrad. Kompostárna by měla v budoucnu především zpracovávat veškerý biodopad z údržby městské zeleně nebo také zbytkový papír, čistírenský kal či gastro odpad.

„Díky tomuto zařízení předpokládáme, že bude zlikvidována většina bioodpadu, který hnije na černých skládkách. Především se však sníží celkové množství komunálního odpadu, vyváženého na skládku do Vydlab na Písecku, což samozřejmě bude znamenat velké úspory v nákladech na odvoz a likvidaci tohoto odpadu,“ vysvětluje Jaroslav Brůžek, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu ve Strakonicích.

Nakládání s biologicky rozložitelnými odpady je nedílnou součástí odpadového hospodářství města. Ten navazuje na plán Jihočeského kraje a současně respektuje směrnici Rady 199/31 o skládkách odpadů, která členským státům ukládá omezit množství biologicky rozložitelného odpadu ukládaného na skládkách v roce 2010 na 75 % množství ukládaného odpadu v roce 1995.

V roce 2013 by tento objem měl být dokonce poloviční. Kompostárna by měla pomoci problém s bioodpady vyřešit a tyto závazné normy splnit. Díky technologii aerobní termofilní fermentace bude možné kompost dále využívat agrotechnicky v rámci péče o zeleň a výhledově i jako biopalivo.
REKLAMA