Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 bude v Městské galerii Hasičský dům v Telči otevřena putovní výstava „Kašpárci celého světa“. Soubor 152 loutek pochází z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

Kašpárek v různých podobách je bezpochyby jednou z nejtypičtějších postav loutkového divadla u nás i ve světě. Do českých zemí se dostal ve druhé polovině 18. století s rakouskými loutkáři a postupem času se stal nedílnou součástí téměř všech loutkových her. Tato postava reflektuje přirozenou lidskou potřebu postavit se smíchem hlouposti, krutosti a moci.

REKLAMA

Putovní výstava „Kašpárci celého světa“ představuje unikátní kolekci loutek ze sbírek Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Čeští Kašpárci zde prezentují tvorbu lidových i profesionálních řezbářů, například proslulého novopackého rodu Suchardů.

Mezi loutkami najdete Kašpárky z rodinných loutkových divadel, které sériově vyráběly firmy jako Münzberg nebo JEKA.

Výstava návštěvníkům také představí mnoho světových obdob českého Kašpárka, například indického Vidušaka, francouzského Guignola a Polichinella, ruského Petrušku, anglického Punche, rakouského Kasperla, německého Hanswursta a mnoho dalších.

Loutky telčského rodáka Václava Podsedníka

Součástí výstavy budou také loutky telčského rodáka Václava Podsedníka, který za druhé světové války působil u československých jednotek ve Velké Británii a během svého pobytu v nemocnici tam vytvořil pozoruhodný soubor loutek inspirovaných tehdejší dobou pro divadelní představení Legenda legendovitá.

„I těchto deset marionet nám velmi vstřícně zapůjčilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi,“ vysvětlila získání kolekce vedoucí telčského odboru kultury Věra Peichlová a dodala, že by byla ráda, kdyby výstavka přispěla k tomu, aby Václava Podsedníka obyvatelé jeho rodište více poznali.

Syn učitele českého jazyka a krasopisu na Dívčí měšťanské škole v Telči Antonína Podsedníka se narodil 3. července 1906. V letech 1917 až 1921 byl žákem telčské reálky. Rodina se později odstěhovala do Brna. Podle Tomanova Slovníku československých výtvarných umělců byl v letech 1925 až 1928 žákem Maxe Švabinského. Věnoval se hlavně dřevorytu a litografii. V některých pramenech je uváděn jako akademický malíř.

Další jeho osudy jsou velmi pohnuté. 26. září 1939 vstoupil ve známém Agde ve Francii do československé armády. Po porážce Francie se mu podařilo dostat do Anglie. Zde pak celou válku působil u československých jednotek.

Monumentální Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích Milana Knížáka o něm uvádí, že zde vytvořil s dalším výtvarníkem Karlem Ciprou řadu loutkových divadel a loutek. Část jich po válce získalo Vojenské muzeum v Praze, odkud se dostaly do fondu Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Po roce 1945 zaznamenal Milan Knížák působení Václava Podsedníka v Mariánských Lázních, kde jeho stopa zatím končí.

pozvanka kasparci telc

Výstava „Kašpárci celého světa“ v Městské galerii Hasičský dům v Telči potrvá do 8. ledna 2018. „Pokud ji s dětmi navštívíte a budete se chtít podívat ještě jednou, při prokázání zaplaceného prvního vstupného máte další návštěvu s dětmi zdarma,“ uzavřela Věra Peichlová.

Text a foto: tisková zpráva města Telč